Jak zapobiegać hemoroidom?

Dieta

W zapobieganiu hemoroidom najważniejsze jest zapobieganie zaparciom. Kluczowa jest wiec zmiana sposobu odżywiania. Należy pić dużo płynów, jeść owoce, warzywa, jogurty oraz produkty zawierające dużo błonnika (zwiększa on objętość mas kałowych i pobudza pracę jelit) np. pieczywo pełnoziarniste, kasze z grubego przemiału, czy też otręby pszenne. Unikać trzeba ostrych przypraw, słodyczy i alkoholu.

Styl życia

Najbardziej narażone na występowanie hemoroidów są osoby prowadzące siedzący tryb życia. Jeśli należymy do takich osób, musimy pamiętać o codziennej dawce ruchu (możemy np. chodzić po schodach zamiast jeździć windą). Najlepiej jednak, jeśli będzie to jakaś forma sportu i rekreacji, gdyż wtedy korzysta na tym cały organizm. Oczywiście w przypadku skłonności do zaparć i hemoroidów nie powinno się uprawiać kolarstwa, jazdy konnej, czy wioślarstwa.

Higiena

Okolice odbytu są bardzo delikatne, łatwo ulegają podrażnieniom. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie zasad higieny. Regularne mycie jest podstawą. Szczególnie znaczenie ma odpowiednie zadbanie o okolice odbytu tuż po wypróżnieniu. Zalecane jest oczyszczenie wspomnianego miejsca letnią wodą używając wacika z dodatkiem delikatnego płynu. Nie można zapomnieć o odpowiednim wysuszeniu odbytu po umyciu. Istotnym aspektem jest również wybór odpowiedniej bielizny – najlepiej bawełnianej. Przestrzegając tych kilku prostych zasad możemy zniwelować ryzyko nawracania hemoroidów.