Jak leczyć hemoroidy?

Leczenie farmakologiczne

Bardzo pomocne w walce z hemoroidami są produkty lecznicze. Wśród pacjentów popularne są środki działające miejscowo (takie jak krem Procto-Hemolan oraz czopki Procto-Hemolan Protect). Wykazują one działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz znieczulające.

Dla osób, które szukają innych rozwiązań w leczeniu hemoroidów dostępny jest lek w formie doustnych tabletek – Procto-Hemolan Control. Zwiększa on napięcie naczyń żylnych oraz działa ochronnie na naczynia, zmniejszając przepuszczalność naczyń krwionośnych.

Leczenie operacyjne

W stadiach bardziej zaawansowanych trzeba zdecydować się na usunięcie hemoroidów. Do niedawna jedyną skuteczną metodą był zabieg operacyjny.

Aktualnie istnieją również mniej inwazyjne metody takie jak elektrokoagulacja (aplikowania jednofazowego niskonapięciowego impulsu w cewki hemoroidalne), krioterapia (leczenie zimnem) czy ligatura metodą Barrona (zabieg polegający na założeniu ciasnej gumowej opaski na podstawę guzka, hamuje to dopływ krwi i powoduje jego martwicę).

Domowe sposoby

Dostępne produkty lecznicze (takie jak krem Procto-Hemolan, czopki Procto-Hemolan Protect oraz tabletki Procto-Hemolan Control) są podstawą w leczeniu hemoroidów.

Istnieje jednak kilka doraźnych, domowych sposobów, który mogą być wsparciem dla terapii leczniczej.

Najbardziej popularną praktyką w łagodzeniu bólu wydają się nasiadówki – w ciepłej wodzie, z naparu kory dębu lub rumianku. Nie są to jednak metody, które mogą zastąpić produkt leczniczy.