Higiena intymna

Hemoroidy, czyli żylaki odbytu, to popularne wśród ludzi schorzenie. W związku z tym, że jest to krępujący problem, ludzie unikają rozmowy na ten temat i nie mają odwagi prosić lekarza, czy farmaceuty o poradę na temat pielęgnacji miejsc intymnych. Tymczasem właściwa higiena odbytu jest bardzo ważnym aspektem radzenia sobie z hemoroidami.

W jaki sposób pielęgnować miejsca intymne?

Okolica krocza i odbytu jest narażona na wiele mikrouszkodzeń w związku z drażniącym wpływem ludzkich wydzielin i wydalin, a także przez nieprawidłową higienę intymną tych miejsc. Osoby cierpiące na nawracające żylaki odbytu, powinny szczególnie dbać o tę część ciała przez prawidłowe podmywanie się, najlepiej pod bieżącym strumieniem wody oraz stosowanie odpowiednich kosmetyków. Z zasady należy unikać zbyt częstego mycia okolicy krocza i odbytu (wystarczy 1-2 razy dziennie). Do pielęgnacji nie powinno się używać gąbek, ani myjek, które oprócz mechanicznego drażnienia wrażliwych miejsc, są także siedliskiem bakterii. Po każdym myciu staramy się bardzo delikatnie osuszyć skórę i błony śluzowe, unikając intensywnego pocierania ręcznikiem. Dobrze, jeśli podrażnione przez chorobę miejsca, nawilżymy po kąpieli specjalnym kosmetykiem, zawierającym w składzie oliwkę lub inny lubrykant oraz działający łagodząco pantenol. Do higieny okolicy odbytu i krocza należy używać kosmetyków przeznaczonych do tego celu, które mają kwaśne pH (zgodne z naturalnym pH w tych miejscach), w odróżnieniu od zwykłego mydła.

Jak dobierać bieliznę, ubranie, papier toaletowy?

Hemoroidy są przypadłością wymagającą zmiany wielu nawyków. Dotyczy to także zasad ubierania się oraz stosowania odpowiednich akcesoriów toaletowych. Bielizna noszona przez osoby z żylakami odbytu powinna być wykonana z naturalnych włókien, takich jak bawełna, czy jedwab. Tylko takie tkaniny są dobrze przepuszczalne dla powietrza i nie powodują gromadzenia się wilgoci w problematycznych miejscach. Ubierając się powinniśmy pamiętać o stroju jak najmniej przylegającym, nie opinającym pośladków i bioder, co umożliwia odpowiednią wentylację tych miejsc i zapobiega powstawaniu przykrego zapachu oraz kolejnym podrażnieniom żylaków odbytu. Podobnie jak w przypadku bielizny, ubiór dolnych partii ciała, także powinien być wykonany z dobrze przepuszczalnych tkanin. Podczas korzystania z toalety należy natomiast unikać szorstkiego, kaleczącego skórę papieru. Wybierajmy raczej ten miękki, bez ostrej, drażniącej powierzchni. W sklepie można obecnie kupić taki produkt wzbogacony o ekstrakt z aloesu, bądź rumianku, które działają łagodząco i zmniejszają dyskomfort.

Produkty do higieny intymnej stosowane przy żylakach odbytu

Obecnie w asortymencie sklepów i aptek, dostępnych jest wiele kosmetyków do higieny intymnej (żele, płyny, pudry, chusteczki), zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Nie zwracając uwagi na płeć, wspólnym problemem staje się odpowiednia higiena odbytu u osób z hemoroidami. Żylaki odbytu powodują, że skóra okolicy krocza jest bardzo wrażliwa i podatna na uszkodzenia, dlatego dobrze, jeśli sięgamy po żel do mycia zawierający substancje łagodzące podrażnienia.

Najlepszym wyborem są roślinne ekstrakty naturalne z – aloesu, nagietka i rumianku. Warto przy tym zwrócić uwagę na zawartość substancji pielęgnujących i zabezpieczających filmem ochronnym delikatne miejsca w okolicy żylaków odbytu, takich jak pantenol, miód, wyciąg z opuncji, gruszki, czy marakui. W związku ze swoją fizjologiczną funkcją, okolica odbytu jest także siedliskiem bakterii, których bytowanie powoduje powstawanie nieprzyjemnego zapachu. Aby uniknąć tego wstydliwego problemu, warto zwrócić uwagę na zawartość w używanym żelu jonów cynku, które działają antybakteryjnie chroniąc jednocześnie przed rozwojem nieprawidłowej, bujnej flory bakteryjnej.

Bardzo ważne jest także utrzymanie odpowiedniego pH okolicy odbytu, które powinno być stałe i zbliżone do naturalnego. Jeśli substancja myjąca, używana do codziennej higieny miejsc z hemoroidami, jest wzbogacona o naturalne aminokwasy (np. arginina, leucyna), ekstrakt z dębu lub oczaru wirginijskiego, pomaga to skutecznie zadbać o kwaśne środowisko tych okolic.